Header Ads

Diyabeti Teknoloji ile Yenin !

Dünya üzerinde ki milyonlarca diyabet hastası için sevindiri haberler gelmeye devam ediyor.

sağlık, hastalıklar, diyabet, şeker hastalığı, diyabet hastalığı, diyabet nedir, diyabet belirtileri, diyabet tedavisi, diyabet cerrahi, diyabet testi, diyabet ameliyatı,

Milyonlarca diyabet hastasına umut olacak gelişmeler yaşanıyor. Bilimadamlarının yaptığı gelişmeler sayesinde diyabet (şeker hastalığı) hastalarının hayatı pozitif yönde ilerlemeye başlayacak. Washington Üniversitesinde araştırma görevlileri tarafından yapılan araştırmalar neticesinde kanda biriken ve damarlara büyük hasar veren glikoz moleküllerinin sindirilmesi ve onları parçalayıp, hücre içine geçmesini sağlayacak insülin hüclerine evrimleşmesini sağlayacak bilgilere ulaştılar. 

Bu yeni bilgiler ışığında diyabet tedavisi ve diyabet cerrahi alanını rahatlatan ve diyabet hastalarına umut olan bilim adamları, diyabet testi yapılan ve diyabet tanısı konan bireylere artık diyabet ameliyatı olmadan da tedavi imkanı sunuyor. Bu sayede artık Tip 2 diyabet hastaları artık her gün 3 tane iğne vurulmak zorunda kalmayacak. Programa göre kök hücreler yeni insülin hücreleri üreterek şeker hastalıklarının tedavisinde kullanılacak. 

Fareler üzerinde yapılan deneyler olumlu sonuçlar gösterirken, bu tedavi sayesinde artık insanlar çok düşük ve zor diyetler yapmak zorunda kalmayacak. Çünkü diyabetli insanların kilo problemi olduğu aşikar ve yediklerine dikkat etmezlerse iyileşemedikleri için katı ve bir o kadar zor diyetlere maruz kalıyorlardı.

Diyabetin İnsan Üzerinde Etkileri

Kan sıvısı içerisinde parçalanan şeker moleküllerini hücre içerisine aktarmasını sağlayan ve köprü görevi gören insülin hücreleri, karaciğerin yönlendirmesi ile pankreas beta hücreleri tarafından üretilmektedir. Kan içerisinde bulunan şeker miktarı ne kadar çoksa o kadar çok insülin salgılanıyor. Ancak diyabet ( şeker hastalığı) hastalarında insülin azalıyor veya tamamen hiç üretilmiyor. Bunun sebebi olarak pankreasın iflası gösterilebilir veya düşük kalitede üretilen insülin salgılanması olarak açıklanabilir. Hastaneler veya sağlık ocaklarında yapılan kan tahlillerinde kanda glikoz seviyesi 120 dolaylarında seyrediyor. Bu da kan dolaşımı bozulması ve damar sertliğine yol açıyor. Kanın volümü bozuluyor. Normal şartlarda aç karnına maksimum 120 olması gereken kanda ki şeker miktarı, şeker hastalarında 300 ' ün üzerine çıkıyor.

Bilim Adamları Şeker Hastalığı Üzerinde Çalışmalar Yapıyor

Bilim insanları cilt hücreleri üzerinde yaptıkları araştırmalar ile bu hücrelerin pankreas beta hücrelerine dönüşmelerine olanak sağladılar. Ama bu çok aşamalı bir işlem olduğu için şu an hala üzerinde çalışmalar devam ediyor ve masraflı. Aynı zamanda bu hücreler vücuda eklendiği zaman, vücudun bunu yabancı madde olarak görüp, antikorlarla yok etme riski de bulunuyor. 

Yapılan başarılı deneylerden sonra, herhangi bir sorun çıkmazsa eğer, insan testlerine en yakın zamanda başlanacak. Her ne kadar masraflı olarak gözükse de, diğer tedavi yöntemlerinden daha ucuza mal olacağı düşünülüyor. 

2 yorum: